Strona internetowa Hospicjum - Kartuskie Centrum CARITAS - Witamy!

Historia Hospicjum

Hospitium - z łaciny oznacza gościnę

• W średniowieczu był to Dom Gościnny lub Dom Pielgrzyma, gdzie można było otrzymać chleb, wodę i nocleg.
  • Przytułek dla biednych i  nieuleczalnie chorych.
  • Król Zygmunt III Waza  w Warszawie przy ul. Mostowej wraz z ks. Piotrem Skargą powołał Dom Chorych na guzy.

„Chcę tylko tego, co w Twoim umyśle i Twoim sercu”, „Będę oknem w Twoim domu” (powiedział to wręczając mi 500 funtów na przyszłe hospicjum).
Pierwsze hospicjum w nowym szerokim rozumieniu placówki medycznej powstało w latach w 60-tych latach XX wieku w Londynie.
Hospicjum Św. Krzysztofa

• 1980 r. – powstało Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum w Krakowie.
  • Drugim ośrodkiem w Polsce było Hospicjum Pallotinum w Gdańsku. Działalność zapoczątkowało w 1984 r.
  • Poznań – 1985 r. – hospicjum św. Jana Kantego.
  • Warszawskie Hospicjum Społeczne 1987 r.
  • Kraków – hospicjum św. Łazarza – 1996 r.
  • 1998 r. – opracowany został “Program rozwoju Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej” przez Ministerstwo Zdrowia.
  • 2002 r. – powstało Polskie Towarzystwo Medycyny paliatywnej, zrzeszające specjalistów tej dziedziny medycznej.
  • 2003r. – medycyna paliatywna uzyskała status specjalizacji szczegółowej.
  • 2010r- Kartuski Hospicjum Domowe Caritas,